Typowe usterki występujące w minikoparkach

Koparki to urządzenia, bez których obecnie chyba nie wyobrażamy sobie branży remontowo-budowlanej czy transportowej. Pojazdy te potrafią bowiem w krótkim czasie wykonać pracę, którą za pomocą tylko siły ludzkich mięśni wykonywałoby się tygodniami. Jednak są prace, których ze względu na miejsce wykonania albo wymaganą precyzję nie da się wykonać tymi urządzeniami. I właśnie dlatego pojawiły się minikoparki, czyli rodzina koparek jednonaczyniowych hydraulicznych o masie eksploatacyjnej do 15 ton. I niech nie zmyli nas przedrostek mini – bo małe koparki to urządzenia potrafiące dużo więcej niż nam się może wydawać. Jednak także usterki, które pojawiają się w mniejszych koparkach, wcale nie są mini. Dziś zastanowimy się nad tym, jakie typowe usterki występują w minikoparkach i z czego one wynikają.

Zastosowanie minikoparek, czyli do czego można je wykorzystywać

Aby lepiej zrozumieć, z czego mogą wynikać najczęstsze usterki minikoparek, warto najpierw dowiedzieć się do jakich pracą bywają one wykorzystywane. Wiemy już, że minikoparki to maszyny o masie eksploatacyjnej do 15 ton. Zatem zadania stawiane przed nimi są trochę inne niż w wypadku ich większych odmian. Nie oznacza to wcale, że minikoparki pracują mniej ciężko lub tylko czasem się z nich korzysta. Niewątpliwym atutem tych urządzeń jest ich precyzja, która bywa wykorzystywana przy wielu rodzajach prac. Na przykład, wykonanie wykopu pod przyłącze wodno-kanalizacyjne albo wyrównanie terenu, można bardzo szybko wykonać właśnie przy zastosowaniu minikoparki. Do tego, urządzenia te bardzo łatwo wyposażyć w wymienny osprzęt roboczy. Mogą to być różnego rodzaju widły, nożyce, młoty hydrauliczne albo świdry, dzięki którym można dużo łatwiej i szybciej dostosować minikoparkę do charakteru pracy. Jest to szczególnie praktyczne przy drobnych pracach budowlanych albo wtedy, gdy taki osprzęt roboczy wykorzystywany jest okazjonalnie podczas ciężkich prac. Wymiana takiego osprzętu w dużej koparce jest bardziej kłopotliwa i wymaga więcej czasu, dlatego minikoparki są tutaj wielką i niezastąpioną pomocą. Jest jeszcze jeden atut tych małych koparek. Ich transport jest dużo łatwiejszy i szybszy. Wystarczy odpowiednia przyczepa i minikoparkę może dowieźć właściwie wszędzie. Niemniej warunki, w jakich pracują minikoparki, możemy z pełną świadomością nazwać ciężkimi i sprzyjającymi powstawaniu różnych usterek.

Najczęstsze usterki występujące w minikoparkach

Jak już zaznaczyliśmy, warunki, w jakich pracują minikoparki, są zdecydowanie najczęstszą przyczyną występowania różnego rodzaju usterek. Co ciekawe, usterki te niewiele różnią się od tych, jakie pojawiają się w dużych koparkach. Niewątpliwie częstej awarii ulegać może mechanizm gąsienicowy. Wylicza się, że 1/5 wszystkich usterek mechanicznych w koparkach i minikoparkach dotyczy właśnie gąsienic, czyli elementu napędowego tych pojazdów. Wynika to oczywiście z charakterystyki terenu, na którym minikoparki pracują i tego, że po prostu w związku z tym element ten szybko się zużywa. Szczególnie, gdy mowa o gumowych gąsienicach stosowanych przy wielu modelach minikoparek. Kolejne najczęstsze awarie to awarie silnika. Często wynika to z zaniedbań związanych z serwisowaniem minikoparek i ich „serca”. Musimy pamiętać, że jednostka napędowa takich urządzeń pracuje na naprawdę wysokich obrotach i przeciążenia, które zachodzą w silniku, bywają ogromne. Nawet niewielki wyciek oleju czy innego płynu może w perspektywie czasu spowodować zatarcie silnika albo uszkodzenie jego elementów, takich jak pierścienie czy tłoki. Podobne problemy związane są z układem chłodzenia. On także bywa regularnie przeciążany, co wynika z charakterystyki pracy minikoparki oraz tego, że wiele prac wykonywanych jest latem, gdy temperatura powietrza nie sprzyja dobremu chłodzeniu. To także, w połączeniu z wieloma ruchomymi elementami minikoparki, powoduje awarię układu elektrycznego, który również jest dość często pojawiającym się problemem w minikoparkach. Wiemy, że układ elektryczny nie lubi skrajnych temperatur ani wilgoci, a te niestety pojawiają się podczas prac budowlanych czy przy wykopach ziemnych. Samo zastosowanie i działanie minikoparek wskazują też na pojawiające się awarie układu hydraulicznego. Ale to, jak wspomnieliśmy, nie jest raczej zaskoczeniem.

Oczywiście pamiętajmy, że urządzenia takie jak minikoparki to pojazdy stworzone do prac w ciężkich warunkach. Wymienione najczęstsze usterki nie zdarzają się oczywiście co chwilę, jednak mogą wystąpić, jeśli zaniedba się serwis minikoparki. Jeśli jednak będziemy robić go regularnie, to maszyna taka posłuży nam naprawdę długo. W końcu to pojazd do zadań specjalnych!

Comments are closed.