Jak dbać o stan techniczny ładowarek teleskopowych?

Ładowarki to samojezdne maszyny, wyposażone w urządzenia załadowcze i stosowane do przeładunku materiałów. Szczególnym rodzajem ładowarek są ładowarki teleskopowe. Sprawdź, czym się charakteryzują, gdzie się je wykorzystuje oraz jak dbać o ich stan techniczny.

Czym charakteryzują się ładowarki teleskopowe?

Konstrukcja ładowarek teleskopowych umożliwia pracę maszyny nawet na bardzo trudnym terenie. Udźwig urządzenia wynosi od dwóch do dwudziestu jeden ton, a teleskopowy wysięgnik, w który są wyposażone, pozwala na podnoszenie ładunków na wysokość nawet trzydziestu metrów. Ze względu na umiejscowienie kabiny operatora w maszynie wyróżnia się dwa typy ładowarek teleskopowych:

  • czołowe,
  • obrotowe.

W ładowarkach teleskopowych czołowych kabina operatora jest umiejscowiona stacjonarnie. Teleskopowy wysięgnik ładowarki znajduje się prawej stronie maszyny, a jego zakres waha się w graniach od dwóch do dziewiętnastu metrów. Ładowarki teleskopowe obrotowe z kolei posiadają kabinę operatora, która zamontowana jest na głowicy obrotowej, co umożliwia ruch kabiny wokół własnej osi. Maszyna posiada dwie pary podpór stabilizujących. Udźwig ładowarek teleskopowych obrotowych wynosi od trzech do pięciu ton, a zasięg ramienia od piętnastu do aż trzydziestu metrów.

Gdzie stosuje się ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe stosuje się głównie w rolnictwie oraz budownictwie. W rolnictwie mogą pełnić funkcję tradycyjnych ciągników, służąc do przenoszenia na przykład paszy dla zwierząt, materiałów sypkich, obornika, czy układania snopów siana. Sprawdzą się równie dobrze podczas transportu bel paszowych oraz wyściółkowych i uprawy ziemi. Można je zaopatrzyć w dodatkowe akcesoria: ostrza do nabijania snopków, świdry ziemne, zamiatarki, widły, chwytaki. W budownictwie natomiast ładowarki teleskopowe są w stanie zastąpić cały park maszynowy, pełniąc funkcję przeładunkową czy przenosząc i kopiąc ziemię. Są niezbędne podczas budowy dróg, mostów, wiaduktów oraz podczas instalacji konstrukcji stalowych. ładowarki teleskopowe mogą zostać wyposażone także w łyżkę, kosz, albo żuraw.

Jak dbać o stan techniczny maszyn?

Aby ładowarki teleskopowe służyły przez długie lata należy dbać o ich stan techniczny. Przede wszystkim wykorzystuj je zgodnie z ich przeznaczeniem. Ponadto ładowarki teleskopowe warto regularnie serwisować, nie tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z awarią lub usterką maszyny. W trosce o stan  ładowarki teleskopowej, korzystaj z usług doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy, korzystając ze specjalistycznego sprzętu oraz wysokiej jakości części, pochodzących jedynie od sprawdzonych dostawców, przeprowadzą podstawowe naprawy i przeglądy. W naszym serwisie maszyn budowlanych wymieniamy i naprawiamy ogumienie w twojej  ładowarce, przeprowadzimy jej naprawy bieżące, naprawiamy elektronikę, siłowniki i rozdzielacze hydrauliczne, a także zreperujemy skrzynie biegów i sprawdzimy ogólną sprawność maszyny. Co więcej, w ramach serwisu maszyn budowlanych, naprawiamy oraz usuwamy wszelkiego rodzaju usterki, zapewniając pełną sprawność maszyny.

Comments are closed.